Centrale wentylacyjne – gdzie? Po co? Jak i dlaczego?
Technika i auto-moto
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Centrale wentylacyjne – gdzie? Po co? Jak i dlaczego?

Centrale wentylacyjne są krytycznym elementem systemu HVAC. Dostarczają ciepło i chłodzenie do budynku, a robią to cicho i wydajnie. Centrale wentylacyjne można znaleźć w dużych budynkach komercyjnych, szkołach, szpitalach, biurowcach i innych większych placówkach.

Element krytyczny

Centrale wentylacyjne są krytycznym elementem każdego systemu grzewczo-chłodzącego. Centrala wentylacyjna to jednostka, w której znajduje się dmuchawa, wentylator i silnik. Zawiera również przewody czynnika chłodniczego, filtry, odpowietrzniki i kanały.

Głównym zadaniem centrali jest zapewnienie klimatyzowanego powietrza w całym domu lub firmie. Centrale wentylacyjne https://clima-line.pl/oferta/centrale-wentylacyjne/ są zwykle umieszczane na poddaszu lub w piwnicy, ale mogą być instalowane w innych miejscach, takich jak garaże w celu zapewnienia ochrony przeciwpożarowej lub dostarczenia ciepła do określonych pomieszczeń.

Istnieją dwa rodzaje central wentylacyjnych: jednostopniowe i wielostopniowe.

Jednostopniowe centrale wentylacyjne mają jedną dmuchawę z jednym zestawem wężownic parownika, co oznacza, że zarówno chłodzenie, jak i ogrzewanie są kontrolowane przez jeden termostat. Modele te można zazwyczaj znaleźć w starszych domach lub mieszkaniach, ponieważ były bardziej przystępne cenowo niż jednostki wielostopniowe, gdy po raz pierwszy pojawiły się na rynku; jednak nie zapewniają one odpowiedniej kontroli temperatury podczas ekstremalnych warunków pogodowych (tj. bardzo gorących dni i bardzo zimnych nocy).

Warto rozważyć

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele wysokiej klasy jednostek jednostopniowych, które oferują lepszą kontrolę temperatury dzięki zaawansowanej technologii; jednakże, jeśli mieszkasz w obszarze, gdzie występują silne zmiany temperatury warto rozważyć jednostkę wielostopniową.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wygląda chirurgiczne usuwanie ósemek?
Jak wygląda chirurgiczne usuwanie ósemek?
Ósemki, nazywane także niekiedy zębami mądrości należą do zębów trzonowych. Zalicza się je do narządów szczątkowych, czyli takich, które w […]
Jak zadbać o jakość powietrza w wentylacji mechanicznej?
Jak zadbać o jakość powietrza w wentylacji mechanicznej?
Jakość powietrza w wentylacji mechanicznej jest bardzo ważnym czynnikiem. Nie chodzi tylko o to, aby mieć czyste powietrze, ale również […]
Podróże z Katowic do Holandii i z powrotem
Podróże z Katowic do Holandii i z powrotem
Miałeś kiedyś okazję podróżować busem Holandia Katowice, korzystając z usług polskiego przewoźnika? Busy do Holandii z Katowic są Ci znane? […]
Ostatnie wpisy