W przypadku braku możliwości podłączenia domu jednorodzinnego do kanalizacji znakomitym rozwiązaniem jest zamontowanie na działce szamba. Chodzi tutaj o bezodpływowy zbiornik przeznaczony stricte do gromadzenia ścieków. Można go ulokować w dowolnym miejscu, ale trzeba koniecznie zachować odległość 15 metrów od studni, 5 m od okien i drzwi, a także 2 m od granicy posesji. Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów szamb, zróżnicowanych pod względem materiału wykonania oraz funkcjonalności.
Dawniej najbardziej rozpowszechnione były szamba tworzone z kręgów betonowych. Niestety posiadały jedną istotną wadę – ulegały rozszczelnieniu zazwyczaj po kilku latach użytkowania. Obecnie zdecydowana większość osób stawia na prefabrykowane zbiorniki betonowe jedno- lub dwukomorowe, które w gotowej postaci są przywożone we wskazane miejsce i osadzane w przygotowanym wykopie. Ich kluczowe atuty to przede wszystkim maksymalna szczelność (oznaczająca brak ryzyka wydostania się toksycznych substancji do środowiska), wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne, atrakcyjna cena (1500-2500 zł) oraz ponadprzeciętna masa (wpływająca na możliwość zamontowania pod podjazdem do garażu). Jeśli interesują nas szamba betonowe Łódź to miasto, gdzie działa ceniona w całym kraju firma zajmująca się ich produkcją.
Alternatywę stanowi zbiornik z tworzywa sztucznego, który oferuje podobne właściwości użytkowe, ale jest mniej trwały, wyraźnie droższy i znacznie lżejszy. Ta ostatnia cecha ułatwia jego przetransportowanie na działkę i umieszczenie w dole. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o zaawansowanych szambach ekologicznych. W konstrukcjach tych zachodzi proces oczyszczania ścieków przy wykorzystaniu preparatów bakteryjnych, co pozwala na ich bezpieczne odprowadzenie do gruntu, ewentualnie rowu melioracyjnego.