Proces produkcji leków jest obwarowany szeregiem regulacji mających na celu uzyskanie finalnego produktu, który spełnia restrykcyjne normy dyrektywy europejskiej. Przemysł farmaceutyczny to potężny biznes, gdzie zaniedbania bywają aż nazbyt kosztowne. Dlatego na każdym etapie produkcji tak istotne jest zachowanie najwyższych standardów, w tym norm czystości. Jednym z niebezpiecznych rodzajów zanieczyszczeń mogących dostać się na linię produkcyjną są metale wszelkiego pochodzenia: kawałki żelaza lub stali w surowcu, zszywki z opakowań, nakrętki czy fragmenty rdzy.
Do filtrowania i oczyszczania strumienia produktów z metali służy m.in. separator magnetyczny. Jego dodatkowymi atutami są ochrona maszyn przed uszkodzeniem spowodowanym fragmentami metali oraz zapobieganie wybuchom pyłu.
W przemyśle farmaceutycznym stosuje się wiele technologii w zależności od potrzeb producenta: separator magnetyczny bębnowy czy rotujący, separator prętowy automatyczny czy typu “Clean-Flow”, separator wszystkich metali, separator z magnesami zewnętrznymi, ponadto sita i filtry magnetyczne oraz detektory dla przenośników taśmowych i w transporcie grawitacyjnym.
Główna różnica między separatorem a detektorem polega na funkcji zastosowania. Separator wykrywa i filtruje cząstki metali, natomiast detektor wykorzystuje się na ogół w fazie kontroli produktu, gdyż jego zadaniem jest jedynie wykrycie obecności metalu. Wszystkie wskazane rozwiązania gwarantują wysoką skuteczność separacji magnetycznej, a więc na poziomie 99% wykrycia opiłków ferromagnetycznych.