Wiele osób pragnie żyć w mieszkaniu przytulnym i ciepłym, w którym chce się spędzać czas po powrocie z pracy. Nie trzeba wcale wiele wysiłku, aby nasze cztery ściany stały się znakomitym miejscem sprzyjającym relaksowi. Wystarczy bowiem odpowiednie oświetlenie i meble oraz wprowadzenie do wnętrz konkretnych kolorów i elementów dekoracyjnych. Duże znaczenie ma zwłaszcza ten pierwszy element – pamiętajmy o tym, że same lampy sufitowe to za mało, aby nadać pomieszczeniom indywidualnego charakteru, chociaż np. te dostępne na https://elektromag.pl/pl/c/Tuby-sufitowe/58 mają duży walor dekoracyjny. W niniejszym artykule zostaną zaprezentowane triki i rozwiązania, których wprowadzenie w życie sprawi, że nasz dom będzie wyjątkowo przyjazny zarówno dla nas samych, jak i gości.
Na wstępie warto zadać sobie zasadnicze pytanie: czym tak naprawdę jest dla nas przytulne mieszkanie? Większość osób odpowie zapewne, że jest to po prostu miejsce, w którym dobrze się czują i przyjemnie spędzają czas, mogąc się bez przeszkód odprężyć i nabrać sił na kolejny, pełen wyzwań dzień w pracy. Często okazuje się jednak, że diabeł tkwi w szczegółach, ponieważ każdy człowiek jest inny i to, co na jednych działa kojąco, innych może niezmiernie irytować, a wręcz doprowadzać do szału.
A zatem aranżacja każdego mieszkania powinna mieć indywidualny charakter – warto się poważnie zastanowić, gdzie czujemy się najlepiej, co wpływa na nas uspokajająco i jakie lubimy kolory czy kształty. Dzięki temu będziemy w stanie wyznaczyć ogólny kierunek zmian i przystąpić do właściwego urządzania pomieszczeń. Najważniejsza zasada głosi, że powinny one być skomponowane harmonijnie, czyli wszystkie elementy muszą tworzyć spójną całość.
Pierwszym elementem, o który warto zadbać, aranżując przytulne mieszkanie, jest zamontowanie właściwego oświetlenia. Musi być ono koniecznie dostosowane do funkcji danego wnętrza, ponieważ wpływa na jego atmosferę i nastrój. Pod uwagę należy wziąć zwłaszcza temperaturę barwową światła. I tak na przykład w sypialni i salonie, czyli pomieszczeniach przeznaczonych do wypoczynku, umieszczajmy głównie lampy i kinkiety z żarówkami emitującymi ciepłe światło (żółty blask), działające na organizm człowieka niezwykle relaksująco.
Należy natomiast unikać niebieskich i zielonych odcieni (chłodne), bo pobudzają one do działania i napełniają energią. Tego rodzaju źródła, np. w postaci listw LED-owych lub halogenowych, zamontujmy jedynie w gabinecie, jadalni czy łazience. Pamiętajmy o tym, że wszelkie niezbędne lampy (sufitowe i stojące), kinkiety oraz listwy ma w swojej ofercie każdy profesjonalny sklep z oświetleniem. Inne elementy odgrywające zasadniczą rolę w nadawaniu wnętrzom przyjaznego charakteru to:
kolorystyka – dzięki niej można z powodzeniem zbudować klimat. Najlepszym wyborem są oczywiście barwy ciepłe, kojarzące się z latem i słońcem, czyli beże, brązy, ciemne zielenie i błękity, a także pomarańcze (zarówno na ścianach, jak i meblach). Ostateczną decyzję warto podjąć, korzystając z bazy kolorów – np. wzornika NCS, obejmującego ponad 2000 różnych pozycji.
meble – istotne jest przede wszystkim ich różnicowanie, polegające na dobieraniu poszczególnych modeli do konkretnego wnętrza. Unikajmy natomiast kupowania gotowych zestawów, bo nie chcemy osiągnąć efektu w postaci wystawy sklepowej.
naturalne dodatki – bliskość natury działa kojąco na wiele osób, dlatego sprowadźmy jej odrobinę również do pomieszczeń w swoim mieszkaniu. Mogą to być choćby kwiaty doniczkowe, drewniane meble (oraz parkiet i oprawy okien), a ponadto ogień w postaci świec lub kominka.
tekstylia – wybierając obrusy, zasłony, poduszki, koce czy pościel, należy stawiać na wyroby z tkanin naturalnych – bawełny, lnu, wełny. Są bowiem przyjemne w dotyku i sprawiają, że w ich otoczeniu czujemy się znacznie bardziej komfortowo.
dekoracje i detale – przytulnego charakteru wnętrzom skutecznie dodadzą m.in. zdjęcia oprawione w ramki, obrazy i plakaty, świece, książki na półkach (zwłaszcza stare) oraz liczne poduszki poukładane na łóżku, kanapach czy fotelach.