Jak nie przegrzać mieszkania?
Wszystko wokół domu
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Jak nie przegrzać mieszkania?

Globalne ocieplenie daje się nam we znaki. Chyba nikt już nie przechodzi obok tego tematu obojętnie. Słońce w upalne dni dosłownie pali naszą skórę tak, że trudno jest przebywać na zewnątrz. Co gorsza, również schronienie, jakie znajdujemy we własnym mieszkaniu nie zawsze daje nam ulgę od upału. Tymczasem istnieje kilka prostych sposobów, by nawet przy najwyższych temperaturach w naszym domu panowała przyjemna atmosfera, umożliwiająca normalne funkcjonowanie.

Podstawowa zasada – zasłoń okna

Czy zdajesz sobie sprawę, że nawet najlepsze szyby okienne mają co najmniej trzykrotnie wyższy współczynnik przenikalności cieplnej niż ściana? Dopiero solidnie nagrzane wielodniowymi upałami mury stanowią problem. Okna natomiast to główne miejsce codziennego przenikania wysokiej temperatury do pomieszczeń. Oczywiście otwarte okno nie zapewnia nam żadnej izolacji przed palącym słońcem, w pierwszej kolejności konieczne jest więc szczelne pozamykanie wszystkich skrzydeł okiennych i balkonowych, kiedy tylko temperatura na zewnątrz zacznie rosnąć.

Proces ten rozpoczyna się krótko po wschodzie słońca, warto więc wprowadzić w swoim domu zwyczaj zamykania okien w upały natychmiast po wstaniu. Jest to istotne nawet dla miłośników świeżego powietrza – warto przyznać, że choć dostępność tlenu ma dla nas istotne znaczenie, zdecydowanie wdychanie go w wersji rozgrzanej do czerwoności nie przynosi nam najmniejszej ulgi. Nie musimy się przy tym obawiać. Jeśli okna pozostaną uchylone podczas nocnego spadku temperatur, powietrza w budynku będzie pod dostatkiem. 

Zamknięcie okien to jednak dopiero pierwszy krok. Aby dodatkowo zmniejszyć przenikanie ciepła do pomieszczenia konieczne jest całkowite przesłonięcie szyb okiennych. Ozdoby okienne mają bowiem funkcję nie tylko dekoracyjną, ale i użytkową – przynajmniej te, które wybierzemy z prawdziwym namysłem. Jest ich przy tym tak wiele, że nie będziemy mieli trudności z dobraniem fasonu elementu chroniącego przed słońcem do obranej stylistyki naszych pokoi. Aby osłonić się przed słońcem możemy ograniczyć się oczywiście do zaciągnięcia zasłon.

Jednak sposób ten całkowicie zmienia wystrój okienny i zwykle kończy się przytłoczeniem aranżacji pomieszczenia, w którym przebywamy. Wielka płachta materiału, choć może dobrze chronić przed słońcem, sprawia zbyt monumentalne wrażenie i kłóci się nieco z podstawowymi zasadami sztuki aranżacji przestrzeni. Zasłony, szczególnie te wykonane z ciężkich materiałów, takich jak welur, aksamit, czy żakard najpiękniej wyglądają starannie upięte po obu stronach okna.

Zdecydowanie lepiej sprawdzi się wszystko, co możemy powiesić pomiędzy zasłonami, a nawet zamiast nich. Pośród dostępnych na rynku rozwiązań z łatwością dobierzemy różnego rodzaju rolety, które nie bez powodu wypierają w ostatnich latach z domów popularne niegdyś firany. Roleta może być wykonana jako sztywna tkanina, zawieszana na okno przy użyciu specjalnych haczyków. Dla tych, którzy obawiają się naruszania konstrukcji okna odpowiednie będą mini rolety – haczyki są w nich zakładane na górną krawędź okienną i przyklejane taśmą dwustronną, dzięki czemu cały montaż zajmuje kilka chwil i jest działaniem całkowicie odwracalnym. Jeszcze mniej inwazyjnym, a przy tym modnym i efektownym rozwiązaniem jest roleta rzymska na karnisz. Wykona jest często z odpornych na zagniecenia materiałów, dzięki czemu nie mamy najmniejszych problemów z utrzymaniem ich w czystości.

Montaż jest przy tym banalnie prosty. Roleta rzymska na karnisz ma bowiem w swojej górnej części doszyte specjalne szelki, umożliwiające jej wygodne zakładanie i zdejmowanie. W celu doskonałej ochrony przed upałem na okna znajdujące się od wschodu, południa i zachodu warto wybrać produkty z gęstych, nie przepuszczających słońca materiałów. Jeśli okno znajduje się od strony północnej lub przez większą część dnia znajduje się w cieniu ze względu na obecność w jego pobliżu dowolnej przeszkody w postaci sąsiadującego budynku lub drzewa – pomyślmy jednak o delikatnej tkaninie, która zamiast całkowicie przesłonić światło słoneczne jedynie delikatnie je rozproszy.

Owady też są zmęczone upałem

Po gorącym dniu przychodzi czas na nieco chłodniejszą noc. Dobrze wiesz, że nocne wietrzenie w upały ma kluczowe znaczenie dla utrzymania w domu temperatury przyjaznej dla organizmu. Jednak właśnie w nocy otumanione za dnia komary przepuszczają prawdziwy szturm na nasze mieszkania, co sprawia, że otwieranie okien zamiast przynosić nam ulgę staje się prywatną, nocną zmorą. Na ten problem także istnieje proste rozwiązanie. Wystarczy, że zamontujesz w oknie siatkę na owady, by spokojnie przesypiać noce i pozostawiać poza granicami swego domu całe brzęczące towarzystwo.

W internecie znaleźć można siatki mocowane na okno przy użyciu specjalnej taśmy. Jest to rozwiązanie absolutnie podstawowe i choć dość skuteczne, to mało estetyczne. Najlepiej w tym celu sprawdzi się moskitiera ramkowa, zamówiona dokładnie na wymiar otworu okiennego, który chcemy zabezpieczyć. Jest to inwestycja na lata co sprawia, że w dłuższym przedziale czasowym stanowi rozwiązanie znacznie bardziej opłacalne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Otuliny na rury – na czym polega termoizolacja?
Otuliny na rury – na czym polega termoizolacja?
Otulina na rury to efektywne rozwiązanie, jakie szybko zyskało uznanie na rynku. Instalacje grzewcze są konstrukcjami, które wymagają zastosowania nowoczesnych […]
Czym produkty “bio” różnią się od normalnej żywności?
Czym produkty “bio” różnią się od normalnej żywności?
Coraz więcej osób zwraca uwagę na to w jaki sposób produkowana jest żywność, którą spożywamy na co dzień. Bardzo popularne […]
Błąd lekarski – jak otrzymać odszkodowanie i kto może nam w tym pomóc?
Błąd lekarski – jak otrzymać odszkodowanie i kto może nam w tym pomóc?
Na każdym lekarzu, który wykonuje swoje zawodowe obowiązki ciąży ogromna odpowiedzialność. To w ich rękach znajduje się w końcu zdrowie, […]
Ostatnie wpisy