Koronawirus to obecnie jedno z zagrożeń ludzkiego życia, które wzbudza strach w ludziach na całym świecie. Wywoływana przez niego choroba wciąż w dużej mierze stanowi zagadkę dla medyków, a przebieg zakażenia trudno przewidzieć. Choć można zaobserwować zauważalne postępy w badaniach nad sars-cov-2 i dziś dysponujemy już znacznie większą wiedzą, wciąż pozostaje wiele niewiadomych. Jak koronawirus, zgodnie z aktualnymi ustaleniami, wpływa na sposób funkcjonowania organizmu? Jest to kwestia indywidualna, jednak można zaobserwować szereg objawów, które występują najczęściej.
Organizm osoby chorej na COVID-19 jest osłabiony i postawiony w stan walki z nieprzyjacielem. Świadczy o tym między innymi wysoka gorączka, która może sięgać ponad czterdziestu stopni. Zmniejsza się wydolność, a zakażone koronawirusem osoby posiadają znacznie mniejszą tolerancję wysiłku. Bardzo często nawet proste z pozoru czynności sprawiają im problemy. O tym, że organizm nie funkcjonuje poprawnie świadczą także zaburzenia układu nerwowego objawiające się poprzez utratę węchu i smaku.
Najczęściej występującym objawem jest przede wszystkim uporczywy kaszel i problemy z oddychaniem. Chorzy podczas zmagania się z koronawirusem bardzo często nie są w stanie wykonywać codziennych, zwyczajnych zadań, a także obowiązków zawodowych. Co więcej, u niektórych zakażonych przykre konsekwencje zarażenia koronawirusem utrzymują się także po tym, jak wrócili oni do zdrowia, takie jak np. zmiany w płucach.