Jakie są rodzaje baterii?
Technika i auto-moto
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jakie są rodzaje baterii?

Baterie towarzyszą nam w życiu codziennym w bardzo dużej ilości. Wykorzystujemy je do wielu urządzeń, natomiast nie zawsze mamy świadomość, iż do poszczególnych sprzętów przydadzą się jednostki o zupełnie innej charakterystyce działania. Będą one wtedy efektywne i pozwolą cieszyć się długotrwałym działaniem danego urządzenia. Ich różne rodzaje można zamówić na http://grodno.pl/hurtownia-elektryczna-radom.html. Jakie można wyróżnić baterie i do czego będą najlepsze? 

Zasada działania

Baterie określane są jako elektromechaniczne źródła zasilania. Polega to na tym, że energia elektryczna wytwarzana jest wskutek zachodzących w nich reakcji chemicznych. Poszczególne modele posiadają ogniwa (jedno lub większą liczbę), od których zależy napięcie ich zasilania. Wykorzystywane są w nich ogniwa pierwotne, a więc nieładowalne. Dochodzi w nich do nieodwracalnej reakcji, która generuje energię. 

Cynkowo-węglowe

Jest to najstarszy rodzaj baterii, który trafił do ogólnej sprzedaży i wciąż jest bardzo popularny, co wynika w dużej mierze z tego, że są tanie w produkcji, a przez to ich cena również jest bardzo przystępna. Nie jest to jednak zbyt zaawansowana technologia i będą mało wydajne względem urządzeń o poborze prądu powyżej 100mA. Z tego względu można z nich korzystać raczej w kontekście mniej wymagających urządzeń jak piloty, zegary, budziki czy kalkulatory. Czas ich przechowywania nie przekracza zwykle dwóch lat, a ich główną wadą jest to, że przy dużym rozładowaniu baterii może dojść do wylania się elektrolitu. 

Alkaiczne

Wersja dość znacząco droższa od baterii cynkowo-węglowych, lecz coraz częściej konsumenci sięgają po ten właśnie model, gdyż jest on o wiele bardziej wydajny. Można je przechowywać nawet pięć do siedmiu lat i istnieje niewielkie prawdopodobieństwo wycieku elektrolitu, do którego może dojść tylko przy całkowitym rozładowaniu. Z powodzeniem można z nich korzystać w urządzeniach o średnim i dużym poborze prądu, więc wykorzystywane są w różnego rodzaju odtwarzaczach, grach elektronicznych, telefonach bezprzewodowych, golarkach czy aparatach fotograficznych. Mają większą pojemność i szerszy zakres temperatur pracy niż podstawowe wersje cynkowo-węglowe. 

Srebrowe

Wykonane są z tlenku srebra i cynku, stąd zamiennie nazywane są także tlenkowo-srebrowymi czy srebrowo-cynkowymi. Ich cechą charakterystyczną jest stabilne napięcie wyjściowe, które szybko spada jednak po rozładowaniu. Z tego względu są bardzo przydatne w urządzeniach czułych na zmianę napięcia, więc wykorzystuje się je w termometrach czy zegarkach. Z uwagi na to, że cynk po pewnym czasie zaczyna podlegać korozji, bateria ulega w pewnym momencie degradacji, więc po upływie około pięciu lat z dużą dozą prawdopodobieństwa zacznie przeciekać, przez co stanie się szkodliwa dla środowiska. Dość podobną charakterystykę miały swego czasu baterie rtęciowe, które wycofano jednak właśnie z uwagi na zawartość rtęci, gdyż urządzenia bazujące na jej działaniu były stopniowo usuwane z rynku. 

Litowo-manganowe

Jest to wariant o wyjątkowo dużej gęstości energii, przez co generują jej nawet trzy razy więcej od modeli alkaicznych. Są również bardzo odporne nawet na znaczące wahania temperatury. Korzystając z nich można zmniejszyć wagę, a jednocześnie zwiększyć pojemność zasilania w urządzeniu przenośnym. Z tego względu sięga się po nie, gdy zależy nam na niezawodności w takich sprzętach jak kamery, systemy transmisyjne, bardziej wymagające aparaty czy też w urządzeniach wykorzystywanych w pomiarach. Ich żywotność może sięgać nawet dziesięciu lat.

Cynkowo-powietrzne 

Zdecydowanie rzadziej spotykane modele, które znalazły swoje zastosowanie w dość długim odstępie czasu względem momentu w którym opracowano tę technologię. Z tego względu są również trudniej dostępne. Warto odwiedzić większe miejscowości, gdyż można je odnaleźć choćby w takim miejscu jak hurtownia elektryczna Toruń czy inne duże miasto z pewnością będzie zatem miało więcej punktów, gdzie znajdziemy je w sprzedaży. Mogą być jednak bardzo przydatne, gdy korzysta się z urządzeń telemetrycznych czy też aparatów słuchowych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak czyścić ozdoby okienne?
Jak czyścić ozdoby okienne?
Okna to bardzo ważna część każdego domu, które służą nie tylko obserwacji tego, co na zewnątrz, ale przede wszystkim gwarantują, […]
Kiedy należy skorzystać z pomocy drogowej?
Kiedy należy skorzystać z pomocy drogowej?
Podczas jazdy autem mogą przydarzyć się różne sytuacje losowe. Podpowiadamy, kiedy najlepiej wezwać pomoc drogową. Poznaj szczegółowe informacje! Najczęściej występujące […]
Ogrzewanie pelletem czy ekogroszkiem – co jest lepsze?
Ogrzewanie pelletem czy ekogroszkiem – co jest lepsze?
Wybór pomiędzy ekogroszkiem a pelletem to najpopularniejszy dylemat właścicieli domów w zakresie ogrzewania. Oprócz aspektów finansowych znaczenie mają również parametry […]
Ostatnie wpisy